Rubriky
Životní styl

Nový životní styl

Vždycky jsem si přála, že budu mít kvalitní, a hlavně zdravý životní styl. Nikdy by mě nenapadlo, že bych jenom lenošila doma, cpala s různými ne zdravými věcmi a nic nedělat. Samozřejmě, že mě velmi zajímaly taky dobré knihy. A je potom logické, že knihy se čtou pěkně v klidu, kde je ticho. Ale já jsem byla taková, že mě bavilo číst, ale nejen tak doma. Chtěla jsem si své oblíbené romány o lásce číst někde, kde je to výjimečné místo. A tak kolikrát jsem si sbalila třeba sešit, tužku a mou oblíbenou knihu. Všechno jsem dala do batohu společně se svačinou a pitím a potom jsem si sedla na kolo a jela jsem většinou k rybníku. Tam je plno laviček a je tam taky krásný stín pod stromem. Tohle mám opravdu moc ráda. Ráda si čtu knihu i někde daleko od civilizace.

Ráda relaxuji v přírodě.

Vždycky se mi líbí, když si sednu ke knize a poslouchám jenom zpěv ptáků a šumění stromů. Tohle všechno je můj životní styl. Životní styl mám takový, že chci být co nejvíce k přírodě. A jsem ráda, že si tohle můžu velmi často dopřávat. Když nejsem ve škole anebo mám volno na brigádě, tak právě podnikám tyto čtecí manévry moc ráda.

Životní tyly jsou různé.

Někdy si sednu taky na zem. Kolikrát v létě si vezmu s sebou i deku a někdy dokonce při přečtení knihy venku usnu. Myslím si, že takovýto životní styl by mělo mít asi hodně lidí. Protože tento životní styl je velmi uklidňující, a dokonce mě zbavil i depresí. Myslím si, že za zkoušku opravdu nic nedáte. Navíc četba knize v přírodě opravdu nepopsatelně krásná. A jaký je váš životní styl? Máte rádi zdravý životní styl nebo to necháváte, jak to je? Víte, mnoho lidí třeba chce žít zdravě a chce změnit své stravovací návyky, ale věřte, že někomu to ani nejde. Někdo potřebuje taky nějakou motivaci a když ji nemá, tak se taky asi těžko změní životní styl k lepšímu. Proto je lepší, když má dotyčný člověk opravdu kvalitní podporu v rodině nebo příteli.

Rubriky
Životní styl

Relaxujte v přírodě

Každodenní stres nás oslabuje. Pokud se nebudeme snažit pečovat o své duševní zdraví, může nás stres dohnat až k závažným zdravotním obtížím. Zažívací problémy, bolesti hlavy, deprese, to vše může stres zapříčinit.

Dbejte na svou duševní hygienu a naučte se relaxovat. Zkuste si odpočinout třeba v přírodě. Pokuste se zahnat všechny negativní myšlenky a věnujte se alespoň chvíli jenom sami sobě. Najděte si klidné místo, nejlépe uprostřed zeleně. Kochejte se různorodými barvami, které vám příroda nabízí. Pestrobarevné květy i různé odstíny zelené, budou na vaše nervy působit jako balzám. Vnímejte zvuky kolem vás. Zpěv ptáků, šumění listí. Zvuky, které většinou nevnímáme. Pokud máte vlastní zahradu, zavěste na vhodné místo zvonkohru. Umístěte krmítko pro ptáky. Uděláte dobrou službu nejen ptáčkům, ale i sobě. Ptactvo se vám po celý rok odvděčí příjemným zpěvem.

sad-2042536_1920

Na zahradě si můžete vybudovat jezírko s tekoucí vodou. Pokud tuto možnost nemáte, sedněte si k potůčku a poslouchejte jeho zurčení.

Vzpomeňte si na léčbu aromaterapií, která využívá k léčbě právě vonné silice. Květiny, byliny, les i voda poskytují vůni. Vůně rozemnutých bylinek dokáže navodit dobrou náladu. Možná budete překvapeni, jak pozitivně na vás bylinné aroma zapůsobí. Některé byliny nejen, že zmírní stres, pomohou i od bolesti hlavy. Rozemněte list mateřídoušky, šalvěje nebo routy vonné.

road-1072823_1920Jestli je vám milejší relaxovat v domácím prostředí, namíchejte si alespoň vonné pout-pori. Do vonné směsi namíchejte sušené rostliny, jejichž vůně vám způsobuje příjemné pocity. Květy levandule, magnolie, růže i mařinky vonné navozují pocit příjemného rozpoložení. Dopřejte si pohodlí. Vyhledejte místo, kde se budete cítit dobře. Není důležité jestli sedíte na balkoně nebo v obývací místnosti. Podstatné je, kde vy se budete cítit dobře. K lenošení si uvařte bylinkový čaj nebo osvěžující limonádu z ovoce a bylinek.

Rubriky
Životní styl

Jak omezit pití alkoholu

Doma žádné zásoby

Důkladně prohledejte celý dům. Našli jste větší zásobu alkoholických nápojů? Pamatujte na to, že pokud máte doma více lahví, může vás to svádět k pití. A je úplně jedno, že jste lahev kupovali s úmyslem otevřít ji až na bratrovy kulatiny. Když budete chtít, příležitost si vždy najdete. Čili nejlepší řešení je, neskladovat doma žádný alkohol nebo jen minimální množství.

Pijte pomalu

Jste-li ve společnosti, začněte nejdříve nealkoholickým nápojem. Tím uhasíte žízeň a následnou sklenku nevypijete tak rychle. I tak ji ale prokládejte doušky vody.

Tip: najděte si u stolu parťáka, který pije velmi pomalu a držte s ním krok

alkohol

Nezapomínejte na jídlo

Než začnete pít, najezte se. S plným žaludkem budete pít méně. 

Tip: během popíjení se vyhněte slaným pochoutkám jako jsou například brambůrky, po nich byste měli ještě větší žízeň a o to častěji sáhli po skleničce

Namíchejte si originální drink

Nařeďte si svůj drink. Přimíchejte sodu do vína nebo Sprite do vína. Buďte kreativní a zkuste si vymyslet svoji kombinaci.

Běžte na procházku

Mezi každým dalším drinkem si dejte pauzu. Běžte se vyvětrat na čerstvý vzduch. Váš organismus tak bude mít čas na to se s alkoholem vypořádat.

pivo

2 dny v týdnu nepijte

Vyhraďte si 2 dny v týdnu, kdy nebudete pít vůbec žádný alkohol. Pozorujte během těchto dnů, jak se cítíte psychicky i fyzicky. Pokud zkoušku obstojně zvládnete, suché dny postupně přidávejte.

Alkohol laskavě odmítněte

Nemusíte pít vždy, když pijí ostatní. Jste-li na akci naučte se zdvořile odmítnout. Nemusíte se za to cítit provinile, je to vaše rozhodnutí, které ostatní musí respektovat.

Najděte si nový koníček

Co s časem, který jste dříve vyplnili popíjením alkoholu? Najděte si nový koníček a buďte aktivní. Zajděte si na pěkný film, dobré jídlo nebo vyrazte na kolo.

Požádejte rodinu a přátelé o podporu

Řekněte své rodině a přátelům o svém záměru skončit nebo omezit pití alkoholických nápojů. Jejich podpora vám může nesmírně pomoci. Obzvlášť v krizových chvílích.

Tip: vyvarujte se kontaktu s lidmi, kteří vás nabádají k pití

Nevzdávejte to

Většině lidí se nepodaří omezit či přestat s alkoholem hned napoprvé. Návyky se mění pomalu a potřebují čas, dopřejte si ho. Ale zároveň stále mějte na očích svůj cíl.