Rubriky
Životní styl

Jak omezit pití alkoholu

Doma žádné zásoby

Důkladně prohledejte celý dům. Našli jste větší zásobu alkoholických nápojů? Pamatujte na to, že pokud máte doma více lahví, může vás to svádět k pití. A je úplně jedno, že jste lahev kupovali s úmyslem otevřít ji až na bratrovy kulatiny. Když budete chtít, příležitost si vždy najdete. Čili nejlepší řešení je, neskladovat doma žádný alkohol nebo jen minimální množství.

Pijte pomalu

Jste-li ve společnosti, začněte nejdříve nealkoholickým nápojem. Tím uhasíte žízeň a následnou sklenku nevypijete tak rychle. I tak ji ale prokládejte doušky vody.

Tip: najděte si u stolu parťáka, který pije velmi pomalu a držte s ním krok

alkohol

Nezapomínejte na jídlo

Než začnete pít, najezte se. S plným žaludkem budete pít méně. 

Tip: během popíjení se vyhněte slaným pochoutkám jako jsou například brambůrky, po nich byste měli ještě větší žízeň a o to častěji sáhli po skleničce

Namíchejte si originální drink

Nařeďte si svůj drink. Přimíchejte sodu do vína nebo Sprite do vína. Buďte kreativní a zkuste si vymyslet svoji kombinaci.

Běžte na procházku

Mezi každým dalším drinkem si dejte pauzu. Běžte se vyvětrat na čerstvý vzduch. Váš organismus tak bude mít čas na to se s alkoholem vypořádat.

pivo

2 dny v týdnu nepijte

Vyhraďte si 2 dny v týdnu, kdy nebudete pít vůbec žádný alkohol. Pozorujte během těchto dnů, jak se cítíte psychicky i fyzicky. Pokud zkoušku obstojně zvládnete, suché dny postupně přidávejte.

Alkohol laskavě odmítněte

Nemusíte pít vždy, když pijí ostatní. Jste-li na akci naučte se zdvořile odmítnout. Nemusíte se za to cítit provinile, je to vaše rozhodnutí, které ostatní musí respektovat.

Najděte si nový koníček

Co s časem, který jste dříve vyplnili popíjením alkoholu? Najděte si nový koníček a buďte aktivní. Zajděte si na pěkný film, dobré jídlo nebo vyrazte na kolo.

Požádejte rodinu a přátelé o podporu

Řekněte své rodině a přátelům o svém záměru skončit nebo omezit pití alkoholických nápojů. Jejich podpora vám může nesmírně pomoci. Obzvlášť v krizových chvílích.

Tip: vyvarujte se kontaktu s lidmi, kteří vás nabádají k pití

Nevzdávejte to

Většině lidí se nepodaří omezit či přestat s alkoholem hned napoprvé. Návyky se mění pomalu a potřebují čas, dopřejte si ho. Ale zároveň stále mějte na očích svůj cíl.