Jak probíhá porod fenky

Před porodem

Ke konci březosti bráníme feně v prudkých a fyzicky namáhavých pohybech. Také je potřeba nachystat porodní lože a připravit prostory, ve kterých bude fenka i s narozenými štěňaty později pobývat. Je potřeba počítat s tím, že fena bude více pít, stejně jako i více vylučovat, což souvisí s nástupem tvorby mléka.
štěně u mamky

Porod

Fenka by měla mít zabezpečené klidné porodní místo. Pokud v domácnosti chováte více psů, mělo by být porodní místo oddělené. Často může fenka vyžadovat při porodu přítomnost svého pána, pokud je na něj silně fixovaná. Samostatné feny naopak mohou vyžadovat klid, a na přítomnost jakéhokoliv člověka reagovat negativně. Většina fen rodí vleže na boku, méně často i vsedě. Trvání porodu závisí na počtu štěňat ve vrhu, přičemž každou hodinu by mělo vyjít jedno štěně. Průměrný počet štěňat bývá v závislosti na plemeni 4 – 10.

Po narození by fenka měla každé štěně ošetřit – překousnout plodový obal a pupeční provazec, a celé štěně olízat. Pokud štěně neošetří, je potřeba, aby péči zajistil chovatel. Štěně je potřeba vytřít do sucha, tupě odpreparovat pupeční provazec, zkontrolovat, zda štěně správně dýchá a zda je dostatečně v teple.
dvě štěňata

Po porodu

Fena se obvykle potřebuje vyvenčit a napojit, a následně i prospat. V této etapě zkontrolujeme, zda se ke štěňatům chová ohleduplně, jestli nehrozí například neúmyslné zalehnutí štěňat – toto je nutné zejména u fen, které rodí poprvé.

Co se týče štěňat, je dobré je ještě před prvním napitím zvážit a následně označit (postačí např. barevné stužky). To má význam především pro hodnocení růstu a výživy mlékem u štěňat, která jsou stejné barvy bez znaků, nebo která mají stejnou kresbu. Poté dejte pozor, aby se štěňata napila – kolostrum totiž obsahuje důležité protilátky, které štěně ochrání před nemocemi v prvních týdnech života.


About the Author

You may also like these

No Related Post