Velká loučení norských sportovních legend

S koncem zimní sezóny oznámily konec sportovní kariéry hned tři velké legendy nejen norské reprezentace, ale legendy největších světových parametrů. Dvě z nich patřili po dlouhé roky k tomu nejlepšímu, co nabízel mužský biatlon. Třetí hvězda pak byla reprezentantkou v klasickém lyžování. Už tušíte, o kom je řeč?
 sportovní medaile
Ole Einar Bjoerndalen
Osminásobný olympijský medaista, dvacetinásobný mistr světa a šestinásobný vítěz světového poháru, který se dokázal během své biatlonové kariéry prosadit i mezi specialisty lyžaři. Již v juniorské kategorii začal sbírat první úspěchy a v té dospělé na sebe také nenechaly dlouho čekat. První medaile na mistrovství dospělých získal v roce 1997. Na olympijských hrách v roce 2002 dokázal získat tři individuální zlaté medaile a ještě navrch jednu se štafetou! Celkem zvítězil ve 125 závodech světového poháru včetně MS a OH. Což je výsledek, ke kterému se může přiblížit snad jen současný lídr Francouz Martin Fourcade. Druhou manželkou Bjoerndalena je skvělá běloruská biatlonistka Daria Domrachevová, se kterou má dceru Xenii. Letos v dubnu oznámil ve svých 44 letech ukončení sportovní kariéry.
Emil Hegle Svendsen
Další legenda norského biatlonu se rozhodla ukončit svou kariéru rovněž v dubnu letošního roku. Je mu sice jen 32 let, přesto se rozhodl dále v závodění nepokračovat. Titul čtyřnásobného olympijského vítěze mu už nikdo nevezme. Na hrách v Pchjongčchangu sice na zlato nedosáhl, přesto si tento vlajkonoš norské výpravy z nich odvezl dvě stříbra ze štafet a jeden individuální bronz. Ve světovém poháru strávil 11 let.
lyžař na běžkách
Marit Bjoergenová
Bývala velkou soupeřkou naší Kateřiny Neumannové. Nyní se po olympijských hrách, které pro ni byly opět velmi úspěšné, získala v Koreji 5 medailí, rozhodla svou kariéru v 38 letech ukončit. Už nemá motivaci pokračovat a není se čemu divit. Je rekordmankou v počtu zisku olympijských medailí ze zimních her, má jich 15. Vyhrála 114 závodů světového poháru. Z mistrovství světa má doma 18 zlatých medailí! Přitom kariéru přerušila v roce 2015, kdy na svět přivedla syna.