Proč je dobré mít nějakého koníčka

Psychologové říkají, že by se náš život neměl skládat pouze z práce, povinností a spánku. Měli bychom si najít čas i na to, co nás baví. I to je důvod, proč by každý z nás měl mít nějakého koníčka. Ten má totiž až netušené dopady na naše duševní zdraví.

 

Hlavní výhodou ze je fakt, že nám pomohou se odreagovat a zapomenout na starosti všedního dne. Pokud se mu věnujeme intenzivně, snadno se může stát, že zapomeneme nejen na čas, ale i na svět kolem sebe. Díky tomu si naše mysl odpočine a bude připravena na další dávku stresu, kterou každodenní život přináší.

 

hraní videoher

 

Je tedy jasné, že benefity zde jsou. Mnoho lidí však dělá tu chybu, že se rozhodne svůj koníček provozovat na profesionální úrovni. A ačkoliv to může fungovat, děje se to pouze v malém procentu případů. U naprosté většiny z nás to povede pouze k tomu, že se ze zábavy stane povinnost a zdroj dalšího stresu. Je tedy dobré se tomu vyhnout.

 

Další pastí, do které lze snadno spadnout, je, když své hobby začneme brát příliš vážně. Zvláště pokud to bude na úkor naší rodiny či zaměstnání. Nikdy nesmíme ztratit ze zřetele fakt, že by to měla být pouze zájmová činnost, a že nám v naprosté většině případů nepřináší žádný zisk.

 

sbírání známek

 

Jistě, můžeme mít například sběratele, kteří mají ve svém vlastnictví skutečně hodnotné kousky. Avšak je nutné si uvědomit, že ty mu nepřináší žádné další peníze. Je tedy sice pěkné, že má doma například sběratelský kousek, který dnes stojí desetitisíce. Avšak dokud jej neprodá, je mu to k ničemu. A řekněme si upřímně, kolik sběratelů by se něčeho takového vzalo?

 

I zde tedy platí, že všeho s mírou. Rozhodně je dobré mít něco, co nás baví a na co se budeme po náročném pracovním dni těšit. Avšak v žádném případě nesmíme zapomínat, jaké by měly být naše priority. Základem je najít zde rovnováhu, a pokud se to podaří, jsme na cestě ke šťastnému a spokojenému životu.

About the Author

You may also like these